Nasi mistrzowie

Yukihiro Sugino​

14 XII 1937

Mistrz Sugino Yukihiro odziedziczył prowadzenie Sugino Dōjō w Kawasaki po śmierci swojego ojca, Sugino Yoshio. Posiada 9. dan w Katori Shintō-ryū oraz 7. dan w aikidō Aikikai.

Sensei Sugino Yukihiro zawsze nauczał w dōjō swego ojca. Teraz, przekazuje tradycje szkoły również poza rodzinnym dōjō i gości na zachodzie co najmniej dwa razy w roku, prowadząc warsztaty i wykłady zarówno z zakresu Katori Shintō-ryū, jak również aikidō.

Został odznaczony przez Międzynarodową Federację Nippon Budō 9. dan kobudō.

Ulf Rott

1 X 1964

Mistrz Ulf Rott jest przedstawicielem Katori Shintō-ryū na Niemcy z ramienia Mistrza Sugino. Zapoznał nas z Dōjō Sugino i po dziś dzień przekazuje nam nauczanie Sensei Sugino.

Sensei Ulf posiada aktualnie stopień 5. dan w Katori Shintō-ryū oraz 6. dan w Aikidō (Aikikai Shihan). W Leer prowadzi własne dōjō, w którym naucza technik Aikidō oraz Katori. Na co dzień pracuje jako dyrektor gimnazjum w Leer (Niemcy).

Yoshio Sugino

12 XII 1904 – 13 VI 1998

Mistrz Sugino Yoshio swoją przygodę ze sztukami walki zaczął przed drugą wojną światową od kendō, jūdō z Jigirō Kanō-sensei (założycielem jūdō) i wreszcie od aikidō z sensei Morihei Ueshiba (założycielem aikidō). Praktykę Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū zaczął z sensei Kanō około 1928 roku w Kōdōkan Dōjō. Sensei Sugino Yoshio pobierał swoje nauki u 4 shihan’ów, głównie u Ichizo Shiina (przez około 10 lat) oraz u Tamai, Ito i Kuboki. W 1927 roku założył dōjō, w którym początkowo nauczał tylko jūdō, aby następnie w 1937 roku zacząć nauczać również aikidō, a po 2 wojnie światowej Katori Shintō-ryū.

Od 1953 roku był zapraszany do przygotowywania scen walki w filmach o samurajach. Najbardziej znanym filmem jest "Siedmiu samurajów" z Toshirō Mifune w reżyserii Kurosawy Akiry. W 1981 roku został wyróżniony przez Międzynarodową Federację Nippon Budō 10. dan kobudō. Przez wiele lat jeździł po Europie i świecie propagując Katori Shintō-ryū. Prowadzenie swojego dōjō powierzył synowi Sugino Yukihiro.

Goro Hatakeyama

17 VIII 1928 – 8 XII 2009

Mistrz Goro Hatakeyama naukę sztuk walki rozpoczął w wieku 13 lat od kendō w dōjō przy liceum. Następnie przez wiele lat studiował tradycyjne jūjutsu. W wieku 37 lat zaczął trening Katori Shintō-ryū pod kierunkiem wybitnego mistrza Yoshio Sugino. Hatakeyama szybko stał się bliskim uczniem i asystentem Yoshio Sugino, od którego otrzymał najwyższy stopień 9. dan i tytuł Menkyo Kaiden.

Mistrz Hatakeyama prowadził własne dōjō (odrębne od dōjō Risuke Otake i Yukihiro Sugino - syna Yoshio Sugino) i poświęcał kilka miesięcy każdego roku na rozpowszechnianie Katori Shintō-ryū poza Japonią. Seminaria z jego udziałem odbywały się we: Francji, Holandii, Belgii, Danii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach, na Węgrzech, w Rosji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Po długiej chorobie mistrz zmarł w wieku 81 lat w Ofuna (Kamakura) dnia 08.12.2009 r.

Przewiń na górę